8 responses

 1. Ainis Zīle
  November 12, 2017

  ??
  Sveicināti vēlreiz!
  Es uz šo lapu nonācu no latviešu godigsdarbsinterneta.com. Cik sapratu tad latviski rakstīts koments jums nesagādās problēmas. Vispirms gribas pateikt, ka weblapa par GPS navigāciju man ļoti patika un tajā ir daudz noderīgas informācijas. Es gan neesmu liels speciālists šajā jumā, bet, kā jau gandrīz visi autobraucēju, arī es lietoju navigāciju. Pārsvarā gan lietoju Waze, bet man ir arī kvadrocikls un pa mežu braucot, ir gadījies apmaldīties. Esmu mēģinājis dažādas telefona aplikācijas un pat mūsu Jāņa Sētas maksas aplikācijai ar topo kartēm, nav ne vainas, bet vairs negribu riskēt ar savu dārgo Samsung. Varbūt nomainīt pret Caterpillar? Man gan tas telefons kā tāds nepatīk. Ko jūs ieteiktu lietot Latvijas 4×4 braucējiem kur nav parasto navigatoru celiņi un taciņas? Es nedaudz papētīju to Trail Tech Voyager, bet uz ātro roku nekur tādu aparātu neatradu pie mums. Man tīri simpātisks likās tas Magellan Explorist verķis. Ko jūs ieteiktu?
  Paldies
  Ainis Z.

  Reply

  • Andrejs
   November 12, 2017

   ??
   Sveiks Aini! Dabiski ka nav problēmas latviski vai arī krieviski. Par kvadrocikliem, džipu neceļeim vai sniega močiem runājot. Jāņusētai nav ne vainas un Garmin Latvija, cik noprotu, piedāvā samērā labas kartes šīs markas GPS navigatoriem. Neesmu tās lietojis, bet Garmin ir okei tākā arī produktam ir jābūt labam. Man gan vairāk, par nožēlu tikai teorētiski, imponē Trail Tech Voyager. Kāpēc? Tur ir iespēja pašam veidot savus neceļus un dalīties ar draugiem. Var paskatīt manā rakstā, tur ir labs video kā to izdarīt. Par nožēlu Magellan Explorist jaunākie modeļi Latvijas offroadistiem pagaidām nespīd. Var jau būt ka var ka var kāds atvst no ASV, jo es pat UK Amazonē to neatradu. Ja skatāmies ko cilvēki reāli pērk, tad vadoties no reālajiem nopirktajiem aparātiem no manas weblapas, tad topā ir Trail Tech Voyager, vidēji ap 20 gab mēnesī un Magellan Explore ap 5 gab. Trail Tech gan arī pa kāda tiem atgriezts atpakaļ. Es domāju tāoēc ka cilvēki uzmanīgi nepapēta ka tas nav parasta veida GPS navigarors, bet gan trailu un nav lietojams braukšanai pa lielceļiem.

   Reply

 2. Ed
  November 14, 2017

  Excellent article on the Magellan GPS Content Manager.
  I use two GPS devices depending on which car I ma in. My wife’s car has a built-in navigation panel but the maps are out of date so I can’t find my way around new neighborhoods.
  My other car does not have a GPS so I have a Tom-Tom with lifetime map updates.
  My son has a Magellan and it is always out of date, I have to remind him constantly to get the maps updated so I am going to tell him about the Content Manager. Maybe that will help.
  By the way, what is the cost for North America?
  Thanks for the information.
  Ed

  Reply

  • Andrejs
   November 14, 2017

   Thanks Ed for stopping by. The first of all I’d like to say that it is great that your family members have different GPS brands. None is perfect, but at the end, you can see pros and cons in different driving situations. For example, not long ago TomTom was my favorite brand, and still, I sometimes use my old Go720 especially when driving winding unknown roads. So far I have not found other GPS unit which shows off the next bend of the road so well. About Magellan GPS map update prices. It slightly depends on the model and price range is $30-$70. It can be easily checked here.

   Reply

 3. Paul Rankin
  November 16, 2017

  Hey I think you have done a great job on your site. I can see you have done a lot of work. Your navigation is well defined and it is easy to find the different topics on your website. The addition of google Adsense is a great way to just monetize the traffic to your site. Great job

  Reply

  • Andrejs
   November 16, 2017

   Thank you, Paul. I feel great when reading such words. Honestly, I enjoy what I am doing more and more. I am constantly learning and it makes you feel young. So I’m trying to provide real and valid information to those who are looking for it. Not always it succeeds perfectly, so we are humans to communicate and with a common effort try to find the right answer.

   Reply

 4. Garrett
  November 16, 2017

  This is really cool. I am a truck driver and I have been using my iphone gps for a while now, but since I updated it has been giving me wrong directions and I just can’t trust it anymore.
  So i have been looking around for a good gps, but there is so many to choose from which makes it hard to make a decision.
  I am glad I came across this article, it cleared every thing up for me. I am definitely going to look into this Gps.
  Thanks, great review.

  Reply

  • Andrejs
   November 17, 2017

   Thanks Garrett for stopping by. Luckily there is a wide selection of dedicated GPS devices for truck drivers. About some of the as Garmin dezl 560LMT and TomTom PRO 7250 you can read in my post. Magellan produces budget range e.g. RoadMate 6630T-LM with dash camera for about $230 is a good choice if your track is not equipped with a dash camera.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top
mobile desktop